Annons:
Etikett01-börja-barf-a
Läst 3599 ggr
[Amazona]
2011-02-11, 13:31

Lever mätt i gram?

Hej

Jag har inte börjat med BARF ännu utan försöker ta till mej all er kunskap här på forumet så gott det går.

Det snurrar ordentligt i huvudet av all fakta men jag är i alla fall säker på att detta är något jag vill göra för mina kattflickor.

Nu till min fråga!

Jag läser hela tiden om lever mätt i procent. Jag förstår givetvis varför men undrar om det går att säga hur mycket gram kycklinglever en katt ska äta i veckan för att få tillräckligt och inte för mycket. Helst vill jag ge lever varje dag för att inte chocka magarna en gång i veckan.

Kan man förenkla genom att säga si och så många gram kycklinglever per dag?

Annons:
Silvestris
2011-02-11, 21:53
#1

Enkelt sagt kan man säga att lever 1-2 ggr/veckan är lagom. Är det kycklinglever är det bra med 2 ggr/veckan eftersom det ligger lite lågt i A-vitamin.

Blir katterna dåliga i magen av levern kan du prova att blanda lever med något annat kött, eventuellt med lite hemgjord morotspuré.

[Amazona]
2011-02-12, 13:24
#2

Tack för svar Silvestris!

Upp till toppen
Annons: