Annons:
Etikett07-allmänt-om-barf
Läst 4973 ggr
Heffipeffi
2010-05-27, 01:46

Barf/Färskfoder/Köttkross/Våtfoder

Tänkte jag skulle försöka redogöra för skillnaden BARF/Färskfoder/Köttkross/Våtfoder

FÄRSKFODER är ett helfoder som inte behöver kompletteras med ngt.

Tyvärr tror jag inte det finns ngt färskfoder för katter ännu.

De färskfoderföretag som finns i Sverige är:

Nordic

Bravo
Halla
Prima
Klass

Ebafarmens

Fodax

Gemensamt för alla dessa färskfoder är att de innehåller spannmål i större eller mindre mängd, och att mineraler och vitaminer är tillsatta.
Därmed inte sagt att det är ett dåligt utfodringsalternativ, men vill man inte ge sin hund spannmål, så går dessa foder bort.

De flesta av dessa firmor säljer även vom och olika typer av köttkross, som endast innehåller animaliska produkter. Dessa är INTE ngt helfoder utan behöver kompletteras med andra råvaror.

På senare tid har ett Norsk färskfoder kommit in på den svenska marknaden. Vom og hundemat är ett helfoder som inte innehåller spannmål, utan endast animaliska ingridienser samt mineraler och vitaminer.

BARF är inte ett färdigt foder. BARF betyder Bone and Raw Food eller Biologisk anpassad rå föda. Man försöker utfodra på det viset man tror hunden/katten äter i vilt tillstånd.

Man ger alltså hunden/katten i huvudsak kött, inälvor, ben, grönsaker. Spannmål ingår inte i BARF-dieten.
Det finns olika ”skolor” inom BARF. Framförallt skiljer det mellan mängden ben, men det finns även olika åsikter huruvida grönsaker ska ingå eller inte.

En firma som specialiserat sig på att sälja bra råvaror till BARF är Jipotimas. Ägaren har barfat sina hundar i många år. Jipotimas är allstå inte ett färskfoder i betydelsen helfoder utan ska kompletteras med annat.

Man kan även köpa vom och köttkross att ha som bas, hos de flesta färskfoderfirmor

VÅTFODER eller burkmat är varken ett färskfoder eller BARF.
Våtfodret är tillagat och konserverat och är därför ett mer sterilt foder än de två övriga utfodringssätten. Våtfoder finns både med och utan spannmål. Våtforder finns både som hel och halvfoder.

Annons:
BARFmycat
2010-05-27, 14:00
#1

Vet du något våtfoder som inte innehåller spannmål? Jag har hittills inte sett någotObestämd

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Heffipeffi
2010-05-27, 15:00
#2

Till katt finns det ju bla Mjau och ICA:s eget foder. Till hund har jag lite dålig koll eftersom mina hundar fick torrfoder innan jag började med Barf.

BARFmycat
2010-05-27, 15:18
#3

#2

Mjau innehåller spannmål Bozita gör det däremot inte. Ica vet jag inte, men jag skulle nog gissa att de också innehåller spannmål.

Men hund verkar vara jättesvårt, har hittat ett som heter NatureDiet som verkara vara bättre än de flesta, men innehåller fortfarande ris och är tillagat.

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Elcyion
2010-05-27, 15:27
#4

#3 Mina Mjau burkar har INTE innehållit spannmål på innehållsförtäckningen. Har köpt konserverna på 640g (eller något sådant).

Sen har jag även sett euroshopper kattmat som inte innehåller spannmål. Också konserv. Men båda två är till katt. Hund vet jag inte om det finns till.

Medarbetare på jack russel terrier

Heffipeffi
2010-05-27, 15:28
#5

Angående Mjau, så har du nog fått detta om baktassenFlört Jag var tvungen att kolla på deras hemsida om jag kommer i håg så fel. Men det visade sig att det var som jag trodde. Burkmaten innehåller endast kött och köttbip rodukter och mineraler. Vissa av tetrorna innehåller även grönsaker, men jag kunde inte hitta ngn av deras produkter (förutom torrfodret då) som innehåller spannmål.

Till hund fanns förut ngn variant av VOV som var spannmålsfri. Tyvärr har den utgått. Jag har för mig att bozita har några produkter med ren, älg och vom som är spannmålsfria, men jag vet inte om de räknas som helfoder eller tillskottsfoder. Hittar inga uppgifter in Bozita på nätet Obestämd

BARFmycat
2010-05-27, 16:34
#6

Men hörni det här var skumt, jag letade efter spannmålsfria blötfoder till katt för inte mer än 2 veckor sedan och då läste jag att Mjau hade spannmål i sina produkter, men det är alldeles riktigt som ni säger, nu står det ingenting om det :S

Bozitas hemsida och foder guide finns här;
http://www.bozita.com/sv/Feline/Produktgrupper/Bozita-Feline-vatfoder---tetra/

Fast en sak som är gemensamt både för Bozita och Mjau så finns "växttråd" redovisat i innehållsförteckningen. Om fodret enbart består av kött, vart kommer växttråden ifrån?Obestämd

Jag säger inte att tillverkarna ljuger, men jag känner mig lite skeptisk till innehållsförteckningen. Kan det verkligen vara 100% kött i de här produkterna?

För övrigt, det är sjukt svårt att hitta innehållsförteckninger till andra blötfoder på internet!Obestämd

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Annons:
Heffipeffi
2010-05-27, 16:53
#7

Ja, det där med växttråd kan man ju undra var det kommer i från. Vad är växttråd för ngt??? Det verkar ju ganska ologiskt att det skulle komma från kött Obestämd Det måste jag försöka ta reda på, har inte tid just nu.

Då har vi i alla fall kommit fram till att en sak är bättre med torrfoder. Det är lättare att hitta innehållsdeklaration på nätet Skrattande

[Neko]
2010-05-28, 12:08
#8

Det finns faktiskt ett färskfoder som är spannmålsfritt i sverige, Vom og hundemat. kommer ifrån norge men finns att köpa på lite olika ställen i sverige nu.

Heffipeffi
2010-05-28, 12:30
#9

Jamen det skrev jag ju FlörtVom og hundemat säljs ju som ett hundfoder, men är det ngn som har koll på om det är lämpligt att ge katter det? Det finns säkert tabeller att kolla i, men är det ngn som redan har i huvudet om och i så fall vad som skiljer katter och hundars näringsbehov, mer än att katter måste få i sig taurin i fodret.

BARFmycat
2010-05-28, 12:55
#10

#9

Fanns taurin finns i vanligt muskelkött, så det får de i sig tillräckligt.
Det är snarare A-vitamin halten som man behöver kolla, tror jag.

Annars vet jag inte, jag kan ju katter men intehund. Fast de är ju köttätare båda två som livnär sig på andra djur, bara i olika storlekar, så hur stor skillnad kan det vara?Obestämd

Hundar tål ju att ges mer grönsaker, men de där korvarna är det väl ändå bara kött i?

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

BARFmycat
2010-05-28, 13:02
#11

Kollade nu, det innehöll för lite A-vitamin och för lite D-vitamin för katter, E vitamin angav de i mg istället för IE som AAFCO gjorde

Här är de två tabellerna om fler vill jämföra, jag har inte kollat mer än det jag nämnde;

http://www.vomoghundemat.se/tabell.htm

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+1399&aid=657

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Elcyion
2010-05-28, 13:06
#12

En stor skillnad på hund och katt är att hundar (inte elitpresterande) kan tillverkaka taurin själva från andra aminoayror (elitpresterande hundar behöver ofta tillsatt taurrin, då de inte kan tillverka tillräckliga mängder själv). Det kan inte katten. Därför måste du tillsätta taurin till katt.

Medarbetare på jack russel terrier

BARFmycat
2010-05-28, 13:23
#13

#12

Måste och måste.. Taurin finns ju naturligt i muskelkött eftersom det bildas när muskler jobbar. Hjärtat är den muskel som jobbar mest, därför innehåller den mest taurin. Jag har för mig att det taurin som finns i kött är tillräckligt för katter, men man kan ju med fördel tillsätta i form av hjärta.

Ett hjärta utgör ju en mycket liten del av ett bytesdjur, inte direkt de 30% man ibland läser som rekommendation. Jag tror att de klarar sig på taurinet som finns i köttet, men jag kan ju ha fel?

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Annons:
Bogart
2010-05-28, 13:28
#14

Det finns ju många sorters burkmat till katt som inte innehåller spannmål. Mjau, Bozita, Willys/Hemköps, Euroshoppers (små burkar), Icas och säkert ännu fler. De enda till hund som jag känner till är Bozita i burk och tetra, och de är helfoder.

#11 VoH anger bara hur mycket tillsatta vitaminer och mineraler fodret innehåller, så det innehåller nog mer än vad som anges.

Kör man efter Prey-modellen så är ju rekommendationerna till katt och hund likadana (10% ben, 10% inälvor och 80% kött) så skillnaden på vad de behöver kan ju inte vara så stor egentligen.

Det skulle nog inte förvåna mig om det fungerar att ge VoH till katt, min katt har fått äta en del faktiskt, men inte som huvudsakliga föda.

Med vänlig hälsning

Kajsa, sajtvärd på BARF i Fokus.

BARFmycat
2010-05-28, 13:32
#15

#14

Ah iof, om det bara är tillsatta så kanske det går.. Men knepigt att de inte skriver ut totalmängden!

Jag har funderat på det där tidigare, vad som kan skilja katt och hund från varandra näringsmässigt. Det är ju stor skillnad på katt och hundmat man köper i affär, men det är ju bara för att tillverkarna kan spara pengar på att ha så lite kött som möjligt i hundmat.

Om man själv ger kött, då borde man ju kunna ge nästan lika?

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

BARFmycat
2010-05-28, 13:34
#16

De här ska vara fria från spannmål, de skriver det i alla fall. Varje köttbit ska bestå av 93% kött så det låter ju lovande?

För hund;
http://www.bozita.com/sv/Bozita/Produktgrupper/Bozitatetrahund/

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Silvestris
2010-05-28, 18:27
#17

En gissning angående växttråd (fibrer) är att det inte behöver deklareras som ingrediens eftersom det tillsätts som fodertillskott. Precis som de inte skriver ut A-vitminkällan, kalciumkällan osv. De har sannolikt ett rent fodertillskott med växttråd som tillsätts och så länge det hålls under en viss mängd behöver det inte skrivas ut annat än i näringsdeklarationen.

BARFmycat
2010-05-28, 18:33
#18

#17

Så kan det ju vara!

Tack för ett !, till våra ???Flört

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Heffipeffi
2010-05-28, 20:10
#19

Jag har också funderat över varför det är skillnad på hund och kattmat.
Hundar äter ju naturligt ofta större bytesdjur än vad katter gör.
Är små bytesdjur propotionerligt annorlunda uppbyggda än små djur?Eller är det helt enkelt så att bara för att hundarna kan överleva på mindre kött och mer spannmål, så gör man hundarnas mat sämre än katternas?

Jag har en kompis som ger sina småhundar kattfoder, för att hon anser att det är bättre kvalitet än hundfoder. Det kanske ligger ngt i det.

BARFmycat
2010-05-28, 21:03
#20

#19

Det enda jag kan komma på är att hunddjur ofta äter idisslare, med fler magar eller djur med stora magsäckar, och om de då äter maginnehållet får de i sig mer vegetabilier. Men annars, nä. Kan inte komma på någon skillnad i foderval, förutom storleken.

Jag tror på ditt alternativ, bara för att de kan överleva på det så har det bara blivit så.

Jag tycker din kompis gör helt rätt, det går ju an om man har småhundar, men har man stora blir det svindyrt med kattmat =/

Hälsningar Sarah Siverman, fd. sajtvärd BARF I Fokus
www.BARFmycat.com, kontakt: Sarah@BARFmycat.se
~ Ej längre aktiv på iFokus ~

Annons:
Silvestris
2010-05-28, 21:47
#21

#19

Tror kanske det är mer ovanligt att hunddjur som tar stora bytesdjur lyckas äta upp hela sina bytesdjur. Katter tar ju i regel bytesdjur de utan problem kan äta hela. Vargar har lite svårt att äta upp en hel älg även om de gör sitt bästa. De äter mjukdelarna och de ben som går att äta, men alla ben kommer de inte få i sig och mjukdelarna (buken) är alltid de delar de riktar in sig på först och främst.

Heffipeffi
2010-05-28, 21:52
#22

#19 Men då borde det ju rekommenderas att hundar ska ha mindre mängd ben än vad katter ska ha. Till hundar rekommenderas det ända upp till 80% RKB, medan rekommendationerna för katt är mkt lägre.

Silvestris
2010-05-28, 23:04
#23

#22

Rekommendationerna för hund (för katt också) skiljer sig vida åt beroende på vem du pratar med.Flört Den "klassiska" rekommendationen är väl 50% RKB till hundar vilket ger i grova drag 25% ben i kosten. Billinghurst rekommenderar 1/3 ben till katter…

På kattsidan är vi nog fler som kör lite mer modifierad "prey model" vilket mer utgår ifrån hur bytesdjuren verkligen ser ut, men det går att ge mer ben än vi gör. På hundsidan är det dock ovanligare och det är mer ekonomiskt att ge mycket RKB. I synnerhet om man har en hund som äter mycket mer än en katt.

Jag vet inte vad ursprunget till hundrekommendationerna är. Jag har klurat ut mina egna proportioner efter eget huvud (till katt då, har inte hund).

Elcyion
2010-05-31, 14:38
#24

#13 Jag är tveksam till om katter enbart klarar sig på taurinet som finns i "vanligt" kött. Sen är den normala rekomendationen för hjärta 10-15% som jag tror kan vara ganska lagom. jag brukar ligga på runt 20% eftersom jag måste köpa hem storpack hjärta (= det ligger i min frys ett tag) för att priserna inte ska dra iväg.

Medarbetare på jack russel terrier

Upp till toppen
Annons: