
Orijen
Är orijen ett bra barf foder? Eller är det så att det är tillagat på något sätt? Kan inte hitta det på påsen.
Orijen är väl inte barf? Det är ju torrfoder så det är tillagat. Eller finns det något orijen foder jag inte känner till?

Orijen har tre sorters frystorkade foder, det står "freeze-dried" på de påsarna. Deras andra sorter är tillagade.
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus
Jag vet att det finns frystorkade godbitar (100% kött) i det märket. Både för katt och hund. På deras hemsida står dessa som komplement till maten. Är det dessa du menar?
Ser nu att det finns 3 foder för hund. Jag har ingen erfarenhet av dessa, men vid en första geomläsning ser det positivt ut.

Animail hade förut ett foder som hette K9 Naturals, det bidde nog för dyrt, de har slutat med det.
Sen finns Ziwi Peak o Taste of the Wild
http://barf.ifokus.se/discussions/53ac24718e0e747f41000b84-easybarf-ett-lufttorkat-foder-som?discussions-1
Övriga torrfoder som är spannmålsfria, dock utan förespegla att de skulle likna BARF är Acana o Orijen, samt en hel del andra foder.
http://animail.se/hund/hundfoder/spannmalsfri
ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.
Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .
Medis på Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

Vad jag kan läsa på Orijens svenska hemsida är det inte tillagat utan frystorkat
I'm only responsible for what I say, not for what you understand