
K9 foder, okokt men frystorkat.
Vad tycker vi om det här?
Sptontant tycker jag det låter bra, iaf som alternativ till när man är bortrest. Maten är rå och frystorkad.
Är det någon här som testat?
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade
mouhaha, tänkte det skulle bli spännande att läsa om K9, men så är det DU som frågar…. ;)

LOL
Ja, Jag ville kolla om någon hade nån koll och/eller åsikter i frågan, men det verkar inte så!
//Ida
Sajtvärd för Kost , Hypermobilitet Och Synskadade

Jag tycker helt klart att det är ett bra alternativ när man ska resa bort. Fast det är ju självklart väldigt dyrt. Jag skulle nog hellre torka eget kött, ge burkmat, göra/köpa pemmikan (gjord för hund då) eller liknande.
Med vänlig hälsning
Kajsa, sajtvärd på BARF i Fokus.

Rent näringsmässigt tror jag nog att det är bra. Men en av de stora fördelarna med BARF tycker jag är att de får aktivering i samband med utfodringen och det missar man ju här. Att det är transporterat tvärs över jordklotet är också ett minus. Och priset… Men annars helt okej skulle jag tro .
Sajtvärd på Kennel iFokus, medarbetare på BARF iFokus
Japp, det finns i Sverige. Jag är inne på min 7:e vecka nu och är jättenöjd! Och man ger råa köttiga ben, så visst blir hunden aktiverad.
Jag köper på Arken Zoo i Varberg, men foderbilen.se har också.
#6 Är det ett måste att ge ben, för att hunden ska få i sig allt den behöver. Eller är det endast för att hunden ska få sitt tuGgbehpv tillfredställt. Dvs är K9 ett helfoder som du skulle lkunna ge en längre tid utan att hunden får brister?
Man kan ge endast k9, men för tuggbehov+tandhälsa rekommenderas det.

Jag lät vovvarna prova K9 en period nu i vår/sommar, mest som ett alternativ att ha med sig på resor/tävlingar är tillgång till frys/kyl är begränsad.
Bra och enkelt att ha med sig, men… priset!!!
4kg för runt 1460 kr. Även om det är komprimerat och ska motsvara 16 kg torrfoder så är det dyrt! 1 460/16 kg = 91 kr/kg!!!
Eller Ziwi Peak 5 kg för 895 kr. Även Ziwi Peak är ett drygt foder, bra att ha med på resor men …. rätt dyrt, i vart fall i mina ögon.
Jämfört med t.ex. Standardt Vilt 12 kg för 599 kr= ger ett kilopris på 50 kr.
Hm… eller att köpa 1 kg kött/köttfärs på affären….
Nä det blev inget mer K9 eller Ziwi Peak, tyckte som sagt det var åt pipsvängen för dyrt.
Kör med torkade burgare istället när jag är på tävlingar där boendets kyl/frysmöjlighet är begränsat.
Lena A
http://lenaarvidsson.wordpress
Himmel det är ju snordyrt och kött finns väl i butiker när man är på resande fot med, kanske inte om man fjällvandrar eller så.

I fjällen finns det väl lämmlar .
Sajtvärd på Kennel iFokus, medarbetare på BARF iFokus
11, haha jo :)
Skulle kanske köpa det om jag skulle fjällvandra, annars brukar jag handla på vägen. Har en kylväska som man kan koppla till eluttag både på hotell och i bilen så det går att ta med mat för några dagar. Jag har barfat i 8 år och aldrig haft behov av något sådant.

Torka själva =)! Låg temp, gärna i varmluftsugn, kör i några timmar.
/Lina R
Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se