# Är det fullgott?
Author: mallabralla

Om jag skulle ge Vom og hundemat kylling + ett kyckling hjärta + blodmjöl till min katt, vore det en fullgod diet eller behöver jag ändra något?

## Comment 1
Author: Silvestris

Skulle inte lita på det. Det är ett "tilläggsfoder" vilket jag antar går att översätta till kompletteringfoder vilket innebär att det måste kompletteras med annat för att täcka kattens dagliga näringsbehov. Det är vad jag vet baserat på kycklingskrov vilket kan innebära hög benhalt. Högre benhalt -> lägre kötthalt -> risk för låga halter taurin.

Men jag har ingen näringsdeklaration tillgänglig så det är svårt att säga mer exakt.

## Comment 2
Author: mallabralla

#1

jo jag vet, men därför jag ger kycklinghjärtan som innehåller taurin.

## Comment 3
Author: Silvestris

Kycklinghärta innehållet inte några anmärkningsvärda halter taurin tyvärr.

## Comment 4
Author: mallabralla

#3

vad skulle du rekommendera för att det skall bli fullgott?

## Comment 5
Author: Silvestris

Svårt att säga utan att analysera det närmare men sannolikt en del grishjärta och lite lever. Plus Standardt Blodmjöl+ och extra jod.

## Comment 6
Author: mallabralla

Blodmjöl ger jag, men ok då vet jag 😉

## Comment 7
Author: Silvestris

#6

Fast vanligt blodmjöl räcker inte till. Det är bara rikt på järn. Standardt Blodmjöl+ är mineraliserat och vitaminiserat.

## Comment 8
Author: mallabralla

#7

tack tack, skall köpa den nästa gång jag köper blodmjöl
